aysetatileciksin

Yaşa Ali Yaşa!

Posted on: Kasım 27, 2014

ali-ismail-korkmaz

“Öğrenci evlerinde neler oluyor? Kim ister ki kızı birinin kucağına otursun?” Böyle sorular soruyor öğrenciliğinin tadını çıkaramamış adam. Cemaat evlerinde abilerin, ablaların dizinin dibinde büyümüş gençlik istiyor. İstiyor ki herkes kendisi gibi mutsuz olsun. Öğrenci evlerinde pişen makarnanın tadını, dostluğu, arkadaşlığı, birlikte ağlayıp, birlikte sürünmeyi ve birlikte sevinmeyi, doğalgaz saatinin üstüne “abi bizi biraz idare et” diye bırakılan notları, memleketten gelen kolilerden çıkan anne eli değmiş reçeli, Cranberries’in şarkısını kombiye uyarlamayı, üç kişi tutulan evde on beş kişi ikamet etmeyi, her sabah kahvaltı sofrasında bir tavaya banılan ekmeğin tadını, son dakikada çalışılan final sınavlarını, sabaha kadar şarkı söylenen akşamları, bursun banka hesabında görüldüğü anda akla düşen, akşam dışarıda adam gibi yemek yeme hayalini, sevmeyi, sevilmeyi, sevişmeyi bilmeyenlere sesleniyor: “bu öğrenci evlerinde neler olduğunu biz iyi biliriz”. Bütün fiillerin işteş çekimlerine tahammülsüz bir kitle, direnmenin de hayat bilgisi açısından işteş olduğunu anlayınca basıyor yaygarayı “bunlaaaar camilerimize ayakkabılarıyla girdiler”. “Zaten bunların öğrenci evlerinde ne haltlar karıştırdıklarını biz iyi biliriz”.

Her şeyin düzelmesine bir mısra kala kalbine yenik düşmemiş bir genç yürek, düşüyor sokağın ortasında. Kimliği belirsiz(!) kişiler vuruyorlar kafasına kafasına. Otopsi raporuna göre kullandığı kalp ilacının da etkisiyle dayanamıyor darbelere. Ameliyatla alınan kafatası parçaları tıbbi atık olarak çöpe atılıyor. Tanrılar kurban isteyince, bir kaçak kurbanı kovalar gibi ellerinde satırla, odunla, palayla yollara dökülüyor evlerinde zorla tutulanlar. “Ben de sizdenim amirim” diyorlar sıvazlanıyor sırtları. “Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet” diyor son mesajında Ali İsmail Korkmaz, soyadıyla müsemma. İlkokul birinci sınıftaki fişlerde karşımıza çıkan kahramana yaptıkları gibi emir kipiyle kendisine yaptırılmak istenenlere direnince Ali, olumsuz oluyor birden fiil çekimleri: Direnme Ali, direnme!

“Havada uçtum, şahitlerim var” diye yazmış bir fotoğrafının altına. Zulme karşı da dimdik durdun, şahitlerin var. Öğrenci evlerinde neler oluyor biliyor musunuz? Yeryüzü aşkın yüzü olsun diye yeni bir aşk örgütleniyor. Ali İsmail Korkmaz, yaşıyor!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: